FFF 69901-107LF
69901-107LF picture photo
Mfg. Part Number
69901-107LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2X8 R.A. L-N-L HDR ASM.
Datasheet Download
69901-107LF.pdf
Availability of 69901-107LF
QUANTITY
69901-107LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 69901-107LF
Internal Part NumberEIS-69901-107LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSimplex plating 02/Sept/2011
Standard Package13
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesLATCH-N-LOK™
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide, Ground Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)69901-107LF
Related Links69901, 69901-107LF Datasheet, FFF Distributor
69901-107LF Details Description
Related parts for 69901-107LF
TRANS NPN 120V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC RTC/CALENDAR SPI UNCASED datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf