Panasonic Electronic Components 6SVPC100MY
6SVPC100MY picture photo
Mfg. Part Number
6SVPC100MY
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPC100MY.pdf
Availability of 6SVPC100MY
QUANTITY
6SVPC100MY Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPC100MY
Internal Part NumberEIS-6SVPC100MY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPC100MY
Related Links6SVPC, 6SVPC100MY Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPC100MY Details Description
Related parts for 6SVPC100MY
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC LASER PWR MONITOR 5V 9OCSP datasheet.pdf
T3008 (NO ACTUATOR), 2N/C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf