Panasonic Electronic Components 6SVPC330M
6SVPC330M picture photo
Mfg. Part Number
6SVPC330M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPC330M.pdf
Availability of 6SVPC330M
QUANTITY
6SVPC330M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPC330M
Internal Part NumberEIS-6SVPC330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.39A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPC330M
Related Links6SVP, 6SVPC330M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPC330M Details Description
Related parts for 6SVPC330M
DIP CABLE - CDP40S/AE40G/X datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
PWR CORD 20A 250V 12AWG RED 3' datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTM4637 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf