Panasonic Electronic Components 6TPG100MG
6TPG100MG picture photo
Mfg. Part Number
6TPG100MG
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Datasheet Download
6TPG100MG.pdf
Availability of 6TPG100MG
QUANTITY
6TPG100MG Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPG100MG
Internal Part NumberEIS-6TPG100MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB1G
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPG100MG
Related Links6TPG, 6TPG100MG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPG100MG Details Description
Related parts for 6TPG100MG
SEAL INTERFACE 8POS MINI UMNL datasheet.pdf
IC REGISTER 16BIT SER/PAR 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECTANGULAR ALT 3POS datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf