Panasonic Electronic Components 6TPG150M
6TPG150M picture photo
Mfg. Part Number
6TPG150M
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Datasheet Download
6TPG150M.pdf
Availability of 6TPG150M
QUANTITY
6TPG150M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPG150M
Internal Part NumberEIS-6TPG150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB15G
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPG150M
Related Links6TPG, 6TPG150M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPG150M Details Description
Related parts for 6TPG150M
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 85 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE datasheet.pdf