TXC CORPORATION 6U-38.880MCE-T
6U-38.880MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
6U-38.880MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 38.88MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
6U-38.880MCE-T.pdf
Availability of 6U-38.880MCE-T
QUANTITY
6U-38.880MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 6U-38.880MCE-T
Internal Part NumberEIS-6U-38.880MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series6U
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6U-38.880MCE-T
Related Links6U-38.8, 6U-38.880MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
6U-38.880MCE-T Details Description
Related parts for 6U-38.880MCE-T
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
WIPES PRE-SAT SCREENS 90 PIECES datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PIPE STRAIGHT 2MX50MM WFE20D datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 76POS datasheet.pdf