Integrated Device Technology (IDT) 7008S55PF8
7008S55PF8 picture photo
Mfg. Part Number
7008S55PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
7008S55PF8.pdf
Availability of 7008S55PF8
QUANTITY
7008S55PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7008S55PF8
Internal Part NumberEIS-7008S55PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7008S55PF8
Related Links7008S, 7008S55PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7008S55PF8 Details Description
Related parts for 7008S55PF8
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
BRACKET CEILING HANGER 2.5X2.5" datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/BRAKE 5M datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 11POS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CABLE 40COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SELCO MODULAR CABLE VER. 4 datasheet.pdf
SCZ 3.81/11/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER REMOT CTRLSIDE 32.75KHZ datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf