| Internal Part Number | EIS-700ADP7B21M7QE | |
| Standard Package | 72 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 700A | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Round, Plunger | |
| Color - Actuator/Cap | White | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Vertical | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 700ADP7B21M7QE | |
| Related Links | 700ADP7, 700ADP7B21M7QE Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 395-012-542-801 | CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK | datasheet.pdf | |