Qualtek Electronics Corp. 701W-15/52
701W-15/52 picture photo
Mfg. Part Number
701W-15/52
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM
Datasheet Download
701W-15/52.pdf
Availability of 701W-15/52
QUANTITY
701W-15/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-15/52
Internal Part NumberEIS-701W-15/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 26.70mm x 19.80mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-15/52
Related Links701W-, 701W-15/52 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-15/52 Details Description
Related parts for 701W-15/52
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU15B/AE15G/AFU15B datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .109"L datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SMARTSWITCH INT DEVELOPMNT KIT5D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf