Qualtek Electronics Corp. 701W-X2/07
701W-X2/07 picture photo
Mfg. Part Number
701W-X2/07
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM
Datasheet Download
701W-X2/07.pdf
Availability of 701W-X2/07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
701W-X2/07 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-X2/07
Internal Part NumberEIS-701W-X2/07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.10mm x 20.00mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-X2/07
Related Links701W-, 701W-X2/07 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-X2/07 Details Description
Related parts for 701W-X2/07
Connector Header 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14SOP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
V600 WAND DIRECT TO OMRON PLC datasheet.pdf
20 SIL SLOTTED HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf