Integrated Device Technology (IDT) 709089S12PF
709089S12PF picture photo
Mfg. Part Number
709089S12PF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
709089S12PF.pdf
Availability of 709089S12PF
QUANTITY
709089S12PF Order Process
Ship out your order
Specifications of 709089S12PF
Internal Part NumberEIS-709089S12PF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)709089S12PF
Related Links70908, 709089S12PF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
709089S12PF Details Description
Related parts for 709089S12PF
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A USP4 datasheet.pdf
CA SM LDD FC(NG)TOFC(NG)10FT datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
HEATSINK R87-46 12W PHILIPS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 25CM YELLOW datasheet.pdf