| Internal Part Number | EIS-70F271AF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 33 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270mH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 36mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 490 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 53 @ 25kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 62kHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.570" Dia x 0.880" L (14.48mm x 22.35mm) | |