Vicor Corporation V300A3V3E200BN2
V300A3V3E200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BN2.pdf
Availability of V300A3V3E200BN2
QUANTITY
V300A3V3E200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BN2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BN2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BN2 Details Description
Related parts for V300A3V3E200BN2
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16SO datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-3 datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
13+13 WAY M HORIZ BM SMT W/5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ TOP VIEW datasheet.pdf