Bourns Inc. 70F752AF-RC
70F752AF-RC picture photo
Mfg. Part Number
70F752AF-RC
Brief Description
FIXED IND 75MH 33MA 222 OHM TH
Datasheet Download
70F752AF-RC.pdf
Availability of 70F752AF-RC
QUANTITY
70F752AF-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F752AF-RC
Internal Part NumberEIS-70F752AF-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package204
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance75mH
Tolerance±5%
Current Rating33mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)222 Ohm Max
Q @ Freq53 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant174kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.430" Dia x 0.630" L (10.92mm x 16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F752AF-RC
Related Links70F75, 70F752AF-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F752AF-RC Details Description
Related parts for 70F752AF-RC
JUMPER-H1506TR/A2015N/X 4" datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.482" NYLON BLK datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/08/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf