Bourns Inc. 70F913AI
70F913AI picture photo
Mfg. Part Number
70F913AI
Brief Description
FIXED IND 9.1MH 39MA 98.4 OHM TH
Datasheet Download
70F913AI.pdf
Availability of 70F913AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F913AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F913AI
Internal Part NumberEIS-70F913AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance9.1mH
Tolerance±5%
Current Rating39mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)98.4 Ohm Max
Q @ Freq52 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant560kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.330" Dia x 0.380" L (8.38mm x 9.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F913AI
Related Links70F9, 70F913AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F913AI Details Description
Related parts for 70F913AI
IC VREF SHUNT 6V SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 RAM 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CARD EXPANSION RN1400 ROHS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 12POS datasheet.pdf