Integrated Device Technology (IDT) 70V3399S166BF8
70V3399S166BF8 picture photo
Mfg. Part Number
70V3399S166BF8
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA
Datasheet Download
70V3399S166BF8.pdf
Availability of 70V3399S166BF8
QUANTITY
70V3399S166BF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V3399S166BF8
Internal Part NumberEIS-70V3399S166BF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size2M (128K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-LFBGA
Supplier Device Package208-CABGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V3399S166BF8
Related Links70V3399, 70V3399S166BF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V3399S166BF8 Details Description
Related parts for 70V3399S166BF8
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 750W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 500 OHM 1610 datasheet.pdf