Amphenol Industrial 71-570124-15I
71-570124-15I picture photo
Mfg. Part Number
71-570124-15I
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG
Datasheet Download
71-570124-15I.pdf
Availability of 71-570124-15I
QUANTITY
71-570124-15I Order Process
Ship out your order
Specifications of 71-570124-15I
Internal Part NumberEIS-71-570124-15I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71-570124-15I
Related Links71-570, 71-570124-15I Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
71-570124-15I Details Description
Related parts for 71-570124-15I
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf