Integrated Device Technology (IDT) 71016S12PHG
71016S12PHG picture photo
Mfg. Part Number
71016S12PHG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S12PHG.pdf
Availability of 71016S12PHG
QUANTITY
71016S12PHG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S12PHG
Internal Part NumberEIS-71016S12PHG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S12PHG
Related Links71016, 71016S12PHG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S12PHG Details Description
Related parts for 71016S12PHG
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A MINIPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM TH datasheet.pdf