C&K Components 7101J11CQE22
7101J11CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7101J11CQE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J11CQE22.pdf
Availability of 7101J11CQE22
QUANTITY
7101J11CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J11CQE22
Internal Part NumberEIS-7101J11CQE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J11CQE22
Related Links7101J1, 7101J11CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J11CQE22 Details Description
Related parts for 7101J11CQE22
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 1.4A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf