C&K Components 7101J1AME1
7101J1AME1 picture photo
Mfg. Part Number
7101J1AME1
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J1AME1.pdf
Availability of 7101J1AME1
QUANTITY
7101J1AME1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J1AME1
Internal Part NumberEIS-7101J1AME1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J1AME1
Related Links7101J, 7101J1AME1 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J1AME1 Details Description
Related parts for 7101J1AME1
IC LED Driver Linear 80mA Backlight, Lighting, Signage 32-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 12POS PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
JUMPER OVER-BARRIER EDGEON SLOT datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf