C&K Components 7101J1V4BE2
7101J1V4BE2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J1V4BE2
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101J1V4BE2.pdf
Availability of 7101J1V4BE2
QUANTITY
7101J1V4BE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J1V4BE2
Internal Part NumberEIS-7101J1V4BE2
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J1V4BE2
Related Links7101J, 7101J1V4BE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J1V4BE2 Details Description
Related parts for 7101J1V4BE2
FIXED IND 47UH 440MA 844 MOHM datasheet.pdf
AC VOLT DETECTOR PLUS datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 30-DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 40A 4-32VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf