C&K Components 7101J52ZQI12
7101J52ZQI12 picture photo
Mfg. Part Number
7101J52ZQI12
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J52ZQI12.pdf
Availability of 7101J52ZQI12
QUANTITY
7101J52ZQI12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J52ZQI12
Internal Part NumberEIS-7101J52ZQI12
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J52ZQI12
Related Links7101J5, 7101J52ZQI12 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J52ZQI12 Details Description
Related parts for 7101J52ZQI12
CONN HOUSING 14POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVER DC-DC +/-15V 1A 30W PCB datasheet.pdf
TERM PCB HRZL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EYE LOUPE 10X MAGNIFIER LENS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf