C&K Components 7101L42CWZQE22
7101L42CWZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7101L42CWZQE22
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101L42CWZQE22.pdf
Availability of 7101L42CWZQE22
QUANTITY
7101L42CWZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L42CWZQE22
Internal Part NumberEIS-7101L42CWZQE22
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.29mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialThermoplastic
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L42CWZQE22
Related Links7101L42, 7101L42CWZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7101L42CWZQE22 Details Description
Related parts for 7101L42CWZQE22
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SHUNT ASSEMBLY MODU I datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 180A HALF-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 POLYSTYRENE 6MM datasheet.pdf
PN# 128 IN PLASTIC B datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf