C&K Components 7101P3HWQE
7101P3HWQE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3HWQE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P3HWQE.pdf
Availability of 7101P3HWQE
QUANTITY
7101P3HWQE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3HWQE
Internal Part NumberEIS-7101P3HWQE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D Model7101P3HWQE.stp7101P3HWQE.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3HWQE
Related Links7101P, 7101P3HWQE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3HWQE Details Description
Related parts for 7101P3HWQE
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA MMIC SGL-BAND TSLP-7 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT.6A IP67 5M datasheet.pdf
2MM HDR 55 POS W/3 SP CNT POR datasheet.pdf