C&K Components 7101P3YAV2QE
7101P3YAV2QE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3YAV2QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P3YAV2QE.pdf
Availability of 7101P3YAV2QE
QUANTITY
7101P3YAV2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3YAV2QE
Internal Part NumberEIS-7101P3YAV2QE
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3YAV2QE
Related Links7101P3, 7101P3YAV2QE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3YAV2QE Details Description
Related parts for 7101P3YAV2QE
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 140MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.17K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf