C&K Components 7101SD9V31GE
7101SD9V31GE picture photo
Mfg. Part Number
7101SD9V31GE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101SD9V31GE.pdf
Availability of 7101SD9V31GE
QUANTITY
7101SD9V31GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101SD9V31GE
Internal Part NumberEIS-7101SD9V31GE
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101SD9V31GE
Related Links7101SD, 7101SD9V31GE Datasheet, C&K Components Distributor
7101SD9V31GE Details Description
Related parts for 7101SD9V31GE
CONN SOCKET IDC 26POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A/2A DL 28VQFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf