C&K Components 7105P1YV3QE
7105P1YV3QE picture photo
Mfg. Part Number
7105P1YV3QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7105P1YV3QE.pdf
Availability of 7105P1YV3QE
QUANTITY
7105P1YV3QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105P1YV3QE
Internal Part NumberEIS-7105P1YV3QE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105P1YV3QE
Related Links7105P, 7105P1YV3QE Datasheet, C&K Components Distributor
7105P1YV3QE Details Description
Related parts for 7105P1YV3QE
CONN HEADER 32POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 14.33X457.2MM BELL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf