C&K Components 7105T1CQE2
7105T1CQE2 picture photo
Mfg. Part Number
7105T1CQE2
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7105T1CQE2.pdf
Availability of 7105T1CQE2
QUANTITY
7105T1CQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105T1CQE2
Internal Part NumberEIS-7105T1CQE2
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.37mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105T1CQE2
Related Links7105T, 7105T1CQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7105T1CQE2 Details Description
Related parts for 7105T1CQE2
CONN FFC RCPT HSG 40POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1.5MM 3.54" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 12.5A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKWY 06CKT datasheet.pdf
CONN M OUTER TERMINAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf
18-Bit, 1.33 MSPS PulSAR 10.5 mW ADC in MSOP/QFN IC datasheet.pdf