Integrated Device Technology (IDT) 7132SA55CB
7132SA55CB picture photo
Mfg. Part Number
7132SA55CB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS SB48
Datasheet Download
7132SA55CB.pdf
Availability of 7132SA55CB
QUANTITY
7132SA55CB Order Process
Ship out your order
Specifications of 7132SA55CB
Internal Part NumberEIS-7132SA55CB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package48-SIDE BRAZED
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7132SA55CB
Related Links7132S, 7132SA55CB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7132SA55CB Details Description
Related parts for 7132SA55CB
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 60 MOHM datasheet.pdf