FFF 71600-114LF
71600-114LF picture photo
Mfg. Part Number
71600-114LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 14POS DL SR 30AU
Datasheet Download
71600-114LF.pdf
Availability of 71600-114LF
QUANTITY
71600-114LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71600-114LF
Internal Part NumberEIS-71600-114LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28-30 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71600-114LF
Related Links71600, 71600-114LF Datasheet, FFF Distributor
71600-114LF Details Description
Related parts for 71600-114LF
CONN SPRING 72POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 1MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf