Vishay/Dale RNC50J6490BSB14
RNC50J6490BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6490BSB14
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6490BSB14.pdf
Availability of RNC50J6490BSB14
QUANTITY
RNC50J6490BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6490BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6490BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6490BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6490BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6490BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6490BSB14
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
PF-1/2" HST BLACK 300/4.1" PKG datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 720MA 703 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf