Vishay/Dale RN70D1541FB14
RN70D1541FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1541FB14
Brief Description
RES 1.54K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1541FB14.pdf
Availability of RN70D1541FB14
QUANTITY
RN70D1541FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1541FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D1541FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1541FB14
Related LinksRN70D1, RN70D1541FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1541FB14 Details Description
Related parts for RN70D1541FB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
IC MPU Z80 16MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
BGA-484 SMT ADAPTER 1.27 MM PITC datasheet.pdf