Integrated Device Technology (IDT) 7164S55DB
7164S55DB picture photo
Mfg. Part Number
7164S55DB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 55NS 28CDIP
Datasheet Download
7164S55DB.pdf
Availability of 7164S55DB
QUANTITY
7164S55DB Order Process
Ship out your order
Specifications of 7164S55DB
Internal Part NumberEIS-7164S55DB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLot Mark Update 13/Apr/2015
Adhesive Material Update 28/Apr/2015
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case28-CDIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-CDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7164S55DB
Related Links7164, 7164S55DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7164S55DB Details Description
Related parts for 7164S55DB
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4INP 3.3/5V 8-DFN datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASSD 3.4W 9WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 3.68MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf