Grayhill, Inc. 71B36-01-2-05N
71B36-01-2-05N picture photo
Mfg. Part Number
71B36-01-2-05N
Datasheet Download
71B36-01-2-05N.pdf
Availability of 71B36-01-2-05N
QUANTITY
71B36-01-2-05N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71B36-01-2-05N
Internal Part NumberEIS-71B36-01-2-05N
Series71
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71B36-01-2-05N
Related Links71B36-0, 71B36-01-2-05N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71B36-01-2-05N Details Description
Related parts for 71B36-01-2-05N
CONN HDR 3POS R/A KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5, 72FIB datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" RBW JACKP NI datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 400VDC datasheet.pdf