Grayhill, Inc. 71BD30-01-1-AJN
71BD30-01-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
71BD30-01-1-AJN
Brief Description
SW ROTARY 1P-12POS 1 DECK 28V
Datasheet Download
71BD30-01-1-AJN.pdf
Availability of 71BD30-01-1-AJN
QUANTITY
71BD30-01-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BD30-01-1-AJN
Internal Part NumberEIS-71BD30-01-1-AJN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRotary Switches & Mechanical Encoders
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BD30-01-1-AJN
Related Links71BD30-, 71BD30-01-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BD30-01-1-AJN Details Description
Related parts for 71BD30-01-1-AJN
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT STARTER FOR STM32F10XE MCU datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.49 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf