Grayhill, Inc. 71BS30-03-1-11N
71BS30-03-1-11N picture photo
Mfg. Part Number
71BS30-03-1-11N
Datasheet Download
71BS30-03-1-11N.pdf
Availability of 71BS30-03-1-11N
QUANTITY
71BS30-03-1-11N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS30-03-1-11N
Internal Part NumberEIS-71BS30-03-1-11N
Series71
Number of Positions11
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP11T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel30.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS30-03-1-11N
Related Links71BS30-, 71BS30-03-1-11N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS30-03-1-11N Details Description
Related parts for 71BS30-03-1-11N
CONN BASE SIDE ENTRY SZ7 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
DOUBLE HEAD TIE 8.3"L 50LB BLACK datasheet.pdf
KPT 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
CR BRKR MAG-HYDR 2A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
76 POS MIXED HEADER COD B datasheet.pdf