| Internal Part Number | EIS-71EF30-01B12S | |
| PCN Other | Multiple Devices Plating Material 30/Jan/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 12 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP12T | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round (4mm Dia) | |
| Actuator Length | 17.00mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 19.33mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71EF30-01B12S | |
| Related Links | 71EF30, 71EF30-01B12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | G5LE-14 DC5 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V | datasheet.pdf | |