| Internal Part Number | EIS-71EF30-03-2-04N | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 4 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 3 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP4T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round (4mm Dia) | |
| Actuator Length | 17.00mm | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 30.40mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71EF30-03-2-04N | |
| Related Links | 71EF30-, 71EF30-03-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 6-6609941-8 | MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A | datasheet.pdf | |
| 1-640620-6 | CONN RECEPT 16POS 22AWG MTA100 | datasheet.pdf | ||