Integrated Device Technology (IDT) 71T75602S150BG8
71T75602S150BG8 picture photo
Mfg. Part Number
71T75602S150BG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA
Datasheet Download
71T75602S150BG8.pdf
Availability of 71T75602S150BG8
QUANTITY
71T75602S150BG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71T75602S150BG8
Internal Part NumberEIS-71T75602S150BG8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size18M (512K x 36)
Speed150MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71T75602S150BG8
Related Links71T7560, 71T75602S150BG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71T75602S150BG8 Details Description
Related parts for 71T75602S150BG8
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.5A 8MLF datasheet.pdf