Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S166PFG8
71V35761S166PFG8 picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S166PFG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V35761S166PFG8.pdf
Availability of 71V35761S166PFG8
QUANTITY
71V35761S166PFG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S166PFG8
Internal Part NumberEIS-71V35761S166PFG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S166PFG8
Related Links71V35761, 71V35761S166PFG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S166PFG8 Details Description
Related parts for 71V35761S166PFG8
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 1PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 82POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf