Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S183BGGI8
71V35761S183BGGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S183BGGI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V35761S183BGGI8.pdf
Availability of 71V35761S183BGGI8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71V35761S183BGGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S183BGGI8
Internal Part NumberEIS-71V35761S183BGGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Oct/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed183MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S183BGGI8
Related Links71V35761, 71V35761S183BGGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S183BGGI8 Details Description
Related parts for 71V35761S183BGGI8
IC REG LDO 6V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf