Integrated Device Technology (IDT) 71V416L12BE8
71V416L12BE8 picture photo
Mfg. Part Number
71V416L12BE8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA
Datasheet Download
71V416L12BE8.pdf
Availability of 71V416L12BE8
QUANTITY
71V416L12BE8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V416L12BE8
Internal Part NumberEIS-71V416L12BE8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-CABGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V416L12BE8
Related Links71V416, 71V416L12BE8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V416L12BE8 Details Description
Related parts for 71V416L12BE8
CAP TANT 15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR V2750 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4JL-K1 datasheet.pdf
LENS ARRAY SQ 4POS 50 X 50MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf