C&K Components 7201J50ABE3
7201J50ABE3 picture photo
Mfg. Part Number
7201J50ABE3
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201J50ABE3.pdf
Availability of 7201J50ABE3
QUANTITY
7201J50ABE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J50ABE3
Internal Part NumberEIS-7201J50ABE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J50ABE3
Related Links7201J, 7201J50ABE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J50ABE3 Details Description
Related parts for 7201J50ABE3
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 22A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
15+15 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf