C&K Components 7201K2ABE
7201K2ABE picture photo
Mfg. Part Number
7201K2ABE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201K2ABE.pdf
Availability of 7201K2ABE
QUANTITY
7201K2ABE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201K2ABE
Internal Part NumberEIS-7201K2ABE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D Model7201K2AxE.stp7201K2AxE.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length17.88mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201K2ABE
Related Links7201, 7201K2ABE Datasheet, C&K Components Distributor
7201K2ABE Details Description
Related parts for 7201K2ABE
DIODE MODULE 200V 120A ISOTOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY 3/4" BLK 6" 12PC datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2A 105 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf