C&K Components 7201MDAGE
7201MDAGE picture photo
Mfg. Part Number
7201MDAGE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201MDAGE.pdf
Availability of 7201MDAGE
QUANTITY
7201MDAGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201MDAGE
Internal Part NumberEIS-7201MDAGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201MDAGE
Related Links7201, 7201MDAGE Datasheet, C&K Components Distributor
7201MDAGE Details Description
Related parts for 7201MDAGE
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
PHOTO MINI FLAT THRU PNP L-ON datasheet.pdf
9P,HPI 2.5MM PITCH,SHROUDED, datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf