C&K Components 7201P3YZGE22
7201P3YZGE22 picture photo
Mfg. Part Number
7201P3YZGE22
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201P3YZGE22.pdf
Availability of 7201P3YZGE22
QUANTITY
7201P3YZGE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201P3YZGE22
Internal Part NumberEIS-7201P3YZGE22
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201P3YZGE22
Related Links7201P3, 7201P3YZGE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7201P3YZGE22 Details Description
Related parts for 7201P3YZGE22
DSUB CABLE - CMP37S/AE37G/CFP37S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf