C&K Components 7201P4HCLE
7201P4HCLE picture photo
Mfg. Part Number
7201P4HCLE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201P4HCLE.pdf
Availability of 7201P4HCLE
QUANTITY
7201P4HCLE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201P4HCLE
Internal Part NumberEIS-7201P4HCLE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length6.35mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201P4HCLE
Related Links7201P, 7201P4HCLE Datasheet, C&K Components Distributor
7201P4HCLE Details Description
Related parts for 7201P4HCLE
CONN MCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
IC HOST AUTHENTICATION 8SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CONN RCPT GOLD 18/20AWG UNSLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208FPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf