C&K Components 7201SDCBI
7201SDCBI picture photo
Mfg. Part Number
7201SDCBI
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201SDCBI.pdf
Availability of 7201SDCBI
QUANTITY
7201SDCBI Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201SDCBI
Internal Part NumberEIS-7201SDCBI
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201SDCBI
Related Links7201, 7201SDCBI Datasheet, C&K Components Distributor
7201SDCBI Details Description
Related parts for 7201SDCBI
RES SMD 5.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RF COAX CABLE EZEE 18 GHZ 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.26M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8CKT PICOFLEX ASSY 140MM LONG datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf