Integrated Device Technology (IDT) 7207L50J8
7207L50J8 picture photo
Mfg. Part Number
7207L50J8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 16384X18 50NS 32PLCC
Datasheet Download
7207L50J8.pdf
Availability of 7207L50J8
QUANTITY
7207L50J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7207L50J8
Internal Part NumberEIS-7207L50J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size288K (32K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate15MHz
Access Time50ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)120mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7207L50J8
Related Links7207, 7207L50J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7207L50J8 Details Description
Related parts for 7207L50J8
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SMINI4 datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 4POS datasheet.pdf
ADAPTER F/M TYPE N/SMA 18GHZ datasheet.pdf