C&K Components 7208K12ZBE
7208K12ZBE picture photo
Mfg. Part Number
7208K12ZBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7208K12ZBE.pdf
Availability of 7208K12ZBE
QUANTITY
7208K12ZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7208K12ZBE
Internal Part NumberEIS-7208K12ZBE
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7208K12ZBE
Related Links7208K, 7208K12ZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7208K12ZBE Details Description
Related parts for 7208K12ZBE
RELAY TIMER DGTL SPDT 12-24VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf